پولیفت چیست؟ آشنایی بیشتر با نکات پیرامون انواع پولیفت

پولیفت چیست

پولیفت های دستی زنجیری به ابزار هایی گفته میشود که برای کشش تجهیزات سنگین در جهات مختلف مخصوصا به سمت افقی طراحی و مورد استفاده قرار میگیرند. در اکثر مشاغل امروزی برای جابه‌جایی تجهیزات گوناگون، ساده ترین ابزاری که میتوان از آن استفاده کرد همین پولیفت های دستی زنجیری به همراه تسمه ها و دیگر ابزار های بارگیری هستند.  ویژگی های متعددی مثل عدم نیاز به برق و باتری، استفاده آسان و بی دردسر، تحمل وزن بالا و …. همگی باعث استفاده گسترده از انواع پولیفت در مشاغل گوناگون شده‌اند.

پولیفت چیست و در چه مکان هایی استفاده میشود

در یک تعریف کلی به سوال پولیفت چیست میتوانیم بگوییم که پولیفت وسیله‌ی مکانیکی است که با قدرت دست و با استفاده از یک اهرم و چرخ دنده ها میتواند در جابه‌جایی اجسام و بسته بندی های بزرگ به افراد کمک بکند.این وسیله کاملا به صورت دستی طراحی و تولید میشود و برای کار نیاز به هیج منبع انرژی مثل برق ندارد به همین دلیل در محیط هایی که دسترسی به برق و باتری نباشد هم به راحتی میتوان از آن استفاده کرد. علاوه بر این موارد طراحی و ابعاد به صورت باریک است و این امکان را میدهد که در فضاهایی که با کمبود جا مواجه هستیم با محدودیتی روبه‌رو نشویم.

اجزای اصلی پولیفت چیست

ساختار اصلی انواع پولیفت ها تا حدودی مشابه هم طراحی شده‌است. اجزای اصلی تشکیل دهنده شامل اهرم یا دسته، زنجیر، چرخ‌دنده و قلاب ها هستند. با استفاده از دو قلاب تعبیه شده در پولیفت های دستی زنجیری میتوانیم بارگیری را به صورت ایمن به سرانجام برسانیم. قلاب بزرگ تر که در قسمت بالا قرار گرفته وظیفه تکیه‌گاه پولیفت را به عهده دارد و باید به اصطلاح به جایی آویزان یا نگه داشته شود؛ قلاب دوم هم برای اتصال انواع بار به پولیفت دستی زنجیری به کار میرود.

اتصال بار به قلاب دوم میتواند با استفاده از تسمه یا زنجیر و یا هر ابزاری که بتواند به قلاب متصل شود، صورت میگیرد.هر دو قلاب استفاده شده قابلیت چرخش 360 درجه‌ای دارند که باعث میشود در هر جهتی بتوانیم به کار با این وسیله مشغول باشیم. ارتباط قلاب پایین به بدنه‌ دستگاه با استفاده از یک زنجیر بسیار مستحکم و قوی و از جنس فولاد برقرار میشود. جنس زنجیر به کار رفته از نوع گرید 80(G80) است که استحکام قابل قبولی برای تحمل ظرفیت وارد شده را دارد.

اجرای پولیفت

سایز زنجیر و قلاب های به کار رفته با توجه به ظرفیت استاندارد پولیفت دستی انتخاب و مورد استفاده قرار میگیرد. به عنوان مثال سایز زنجیر و قلابی که در پولیفت 250 کیلو مورد استفاده قرار میگیرد با سایز زنجیر و قلابی که در پولیفت 6.3 تن مورد استفاده قرار میگیرد، متفاوت هستند. به همین دلیل هر چقدر که به ظرفیت های بالاتر میرسیم شاهد افزایش ابعاد خود ابزار، زنجیر، قلاب ها و دیگر قطعات به کار رفته در این وسیله هستیم.

بر این اساس حتما باید به موارد ایمنی هنگام کار با این وسیله توجه و دقت کافی داشته باشید. انتخاب ظرفیت مناسب برای استفاده از پولیفت ها یک اصل مهم و بسیار ضروری میباشد.

 انواع ظرفیت های پولیفت دستی زنجیری به ترتیب زیر توسط شرکت های تولید کننده ساخته میشوند:

  • 0.25 تن
  • 0.5 تن
  • 0.8 تن
  • 1 تن
  • 1.6 تن
  • 3.2 تن
  • 6.3 تن
  • 9 تن  

تکنولوژی ساخت همه‌ی ظرفیت ها مشابه هم هستند و تنها تفاوت بین آنها میزان تحمل بار در آنها است. پیشنهاد میشود که به هیج عنوان نباید بیشتر از حد مجاز اقدام به بارگیری و جابه‌جایی بار بکنید. مثلا اگر شما نیاز دارید که تا 1800 کیلو بار را جابه‌جا بکنید به هیج عنوان نباید از پولیفت 1.6 تنی استفاده کنید.

بهترین مارک پولیفت چیست؟

برند های مطرحی در زمینه تولید و طراحی انواع پولیفت ها فعالیت میکنند که اکثرا برند های ژاپنی پرچم دار آنها هستند. یکی از برند های مطرح و کارآمد در این حوزه برند ویتال ژاپن میباشد. برند های مطرح دیگری هم که در این زمینه فعالیت میکند برند کیتو ژاپن است.

تفاوت زیادی بین پولیفت های دستی زنجیری ویتال و پولیفت های دستی کیتو وجود ندارد . نحوه کارکرد محصول در هر حالت به یک صورت است که در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. به خاطر اینکه قیمت محصولات ویتال مقرون به صرفه تر بوده و کیفیت قابل قبولی در بین رقبا دارد، محصولات این شرکت مخصوصا در ایران طرفداران زیادی پیدا کرده.

انواع مختلف پولیفت چیست

پولیفت های دستی به چند دسته کلی تقسیم میشود. پولیفت های دستی زنجیری و پولیفت های سیم بکسلی 

در حالت کلی بسته به استفاده های معمولی که از انواع پولیفت میشود، نوع دستی زنجیری استفاده بیشتری نسبت به نوع بکسلی آن دارد.

کاربرد پولیفت دستی زنجیری ویتال در صافکاری و شاسی کشی، بسته بندی های بزرگ، استفاده در نیروگاه های توزیع برق، اسکله ها و بنادر و …. مکان ها است که معمولا به عنوان مکمل در کنار جرثقیل های دستی و تیفور ها (تیرفور)  مورد استفاده قرار میگیرند.

پولیفت های دستی زنجیری از نوع بلبرینگی بوده و در حین انجام کار میتواند بیشترین بازدهی را در کشش و جابه‌جایی مخصوصا در جهت افقی برایتان به ارمغان بیاورد. توجه داشته باشید که پولیفت های دستی، جرثقیل های دستی و تیرفور ها ابزار های کاملا متفاوت از هم هستند که اغلب و به اشتباه یکی دانسته میشوند.

پولیفت و تیفور

دیدگاهتان را بنویسید