نگهداری تسمه حمل بار: نکاتی پیرامون استفاده‌ی درست!

نگهداری تسمه حمل بار: نکاتی پیرامون استفاده‌ی درست!

در دنیای صنعتی امروز، استفاده از ابزار و تجهیزات مناسب به منظور رفع نیاز به امری بسیار حیاتی تبدیل شده است. تسمه حمل بار نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین این تجهیزات برای بلند کردن و جابه‌جایی اجسام سنگین، در صنایع و مشاغل گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به این منظور بهتر است که حین استفاده از این موارد به نکات ایمنی و استفاده‌ی درست از آنها نیز توجه ویژه‌ای شود. این کار برای جلوگیری از پارگی و بروز خسارات جانی و مالی بسیار مهم و پر اهمیت واقع خواهد شد. به همین منظور در این مقاله قصد داریم تا با بررسی نکاتی پیرامون نگهداری تسمه حمل بار، ضمن تامین ایمنی، از بروز خسارات ناشی از استفاده‌ی نادرست از آن نیز جلوگیری کرده و حتی به طول عمر تسمه نیز بیافزاییم. 

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 6 دقیقه می‌باشد.

نکاتی برای نگهداری تسمه حمل بار 

تسمه به عنوان یکی از مهم‌ترین تجهیزات برای جابه‌جایی اجسام و اشیای سنگین، نقش حیاتی در صنایع مختلف امروزی پیدا کرده است. به عنوان مثال در صنایع خودروسازی، پتروشیمی و سکوهای نفتی و یا حتی کشاورزی، استفاده از تسمه‌های مناسب برای رفع نیازهای خود استفاده می‌شود. از این رو بهتر است که با دانستن نحوه‌ی درست نگهداری از تسمه حمل بار ضمن حفظ ایمنی، از بروژ خسارات و پارگی آن نیز جلوگیری کنیم. مهمترین این نکات به این صورت طبقه‌بندی می‌شوند: 

انتخاب درست تسمه بر اساس ظرفیت 

یکی از ویژگی‌های انواع تسمه حمل بار این است که در ظرفیت و تناژهای مختلف تولید و عرضه می‌شود. به همین دلیل می‌توان برای افزایش کارایی و طول عمر ان، ظرفیت درست را برای استفاده در صنایع مورد نظر انتخاب کرد. این ظرفیت بر اساس محاسبه‌ی عرض تسمه صورت می‌گیرند که هر کدام با استاندارد رنگی خود از دیگری متمایز می‌شوند. با این تفاسیر تسمه‌های حمل بار باید بر حسب وزن و نوع باری که قصد جابه‌جایی آن را داریم انتخاب شوند. از طرفی استفاده از محصول با کیفیت تاثیر بالایی در نحوه‌ی نگهداری تسمه حمل بار خواهد داشت. 

انتخاب درست تسمه بر اساس ظرفیت 
انتخاب درست تسمه بر اساس ظرفیت

نگهداری منظم و بازرسی دوره‌ای 

یکی از مهم‌ترین نکاتی که بعد از خرید تسمه حمل بار مورد توجه قرار می‌گیرد، این است که قبل و بعد از هر استفاده از آن، به صورت دقیق و کامل مورد بررسی قرار بگیرند. وارد آمدن هرگونه آسیب نظیر سایش، پارگی در قسمت‌های مختلف آن باید مورد بررسی دلیل قرار بگیرند و در صورت مشاهده‌ی هر کدام از این موارد، به سرعت اقدام به تعمیر و یا تعویض آن شود. 

استفاده درست از تسمه حمل بار 

هنگام انجام امور مرتبط با جابه‌جایی یکی از نکاتی که از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود، نحوه‌ی استفاده درست از تسمه است. برای نگهداری از تسمه حمل بار ابتدا باید با انتخاب ظرفیت مناسب برای تسمه و سپس استفاده‌ی درست از آن اقدام کنید.

نگهداری از تسمه حمل بار با آموزش درست 

کسانی که ارتباط مستقیم با محیط باربرداری و استفاده از تسمه را دارند، بهتر است که با آموزش صحیح در این حوزه از پیش آمد خسارات احتمالی جلوگیری شود. 

نگهداری از تسمه حمل بار با آموزش درست 
نگهداری از تسمه حمل بار با آموزش درست

مدیریت ریسک درست 

یکی از مواردی که در هنگام نگهداری از تسمه حمل بار به آن توجه زیادی می‌شود، رعایت نکات ایمنی در حین بارگیری است. در این صورت به همین عنوان از زیر تسمه عبور نکنید. چرا که اگر قسمتی از تسمه تحمل بار را نداشته باشد، امکان پارگی بسیار خواهد بود. 

تسمه‌های حمل بار از جمله تجهیزاتی به شمار می‌روند که در صنایع و مشاغل بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین ترکیب دانستن نحوه‌ی نگهداری درست از تسمه یکی از الزامات حین استفاده از آن است. مواردی مانند انتخاب درست ظرفیت تسمه، بارگیری و بسته بندی مناسب و در انتها رعایت نکات ایمنی از حمله نکاتی هستند که در این حوزه مورد توجه افراد و سازمان‌ها قرار می‌گیرند. در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی بیشتر نحوه‌ی نگهداری تسمه حمل بار، با نکات پیرامون آن آشنا شدن و از بروز حوادث در این زمینه جلوگیری کنیم. 

دیدگاهتان را بنویسید