استفاده از تسمه حمل بار به صورت صحیح و ایمن!

استفاده از تسمه حمل بار به صورت صحیح و ایمن!

در دنیای صنعتی امروزی از تسمه حمل بار به عنوان یکی از تجهیزات پرکاربرد در مشاغل مختلف استفاده می‌شود. این ابزار به علت برخورداری از قدرت و استحکام بالا، برای مواردی نظیر جابه‌جایی اجسام حساس با کمک انواع جرثقیل و … استفاده می‌شود. از این رو بهتر است که با شناخت شیوه‌های درست استفاده از تسمه حمل بار، از بروز خطرات احتمالی در این زمینه جلوگیری کنیم. این مقاله با هدف بررسی بیشتر استفاده از تسمه حمل بار نوشته شده است تا با پرداختن به آن، با نحوه‌ی درست استفاده آن آشنا شویم.

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 4 دقیقه می‌باشد.

تسمه حمل بار چیست؟

تسمه حمل بار یکی از تجهیزاتی است که با داشتن کاربردها و ویژگی‌های گوناگون خود، مسیر جدیدی برای مرتقف کردن نیاز صنایع مختلف ایجاد کرده است. در یک بیان کلی، زمانی که نیازمند جابه‌جایی اجسام سنگین و حساس هستیم، ضرورت استفاده از تسمه باری را بیشتر حس خواهیم کرد. برخورداری از ظرفیت‌های گوناگون نیز باعث شد تا مشاغل بیشتری با توجه به نیازمندی خود، اقدام به خرید آن بکنند. اما استفاده به صورت نادرست و ندانستن نکات ایمنی پیرامون آن، منجر به بروز خطا و خطرات احتمالی خواهد شد. در ادامه نیز به بررسی بیشتر نکات استفاده از تسمه حمل بار خواهیم پرداخت و هر کدام را به صورت جداگانه تحلیل خواهیم کرد.

انتخاب ظرفیت درست تسمه

یکی از اولین مواردی که برای افزایش کارایی و طول عمر تسمه مورد توجه قرار می‌گیرد، انتخاب درست ظرفیت تسمه خواهد بود. به طور کلی تسمه‌های حمل بار از استاندارد رنگی خاصی برخوردار هستند که هرکدام، برای تحمل مقدار مشخصی از وزن را دارند. شناسایی دقیق نیاز سازمان کمک می‌کند تا علاوه بر صرفه‌جویی در هزنیه، از بروز خطرات احتمالی پرهیز شود. اگر این فرایند با توجه به نیاز ارزیابی نشود، می‌تواند منجر به پارگی و حتی حوادث ناگوار شود.

استفاده به صورت صحیح

در قدم دوم برای استفاده از تسمه حمل بار به نحوه‌ی درست بارگیری دقت کنید. از آنجا که متریال مورد استفاده در این ابزار از جنس پارچه است، رعایت برخی نکات برای جلوگیری از پارگی آن ضروری است. به طور مثال از بلند کردن اجسام با لبه‌ی تیز پرهز کنید. بلافاصله بعد از تحمیل فشار به تسمه، پارگی‌های شدیدی اتفاق خواهد افتاد که ممکن است خطرات انسانی نیز دربر داشته باشد.

استفاده به صورت صحیح
استفاده به صورت صحیح

بازرسی دوره‌ای دقیق

بعد از استفاده، بهتر است که از یک فرد متخصص و کارشناس کمک بگیرید. سطح تسمه را بررسی کنید و الیاف آن را به طور کامل چک کنید. از در قسمتی از آن شاهد خوردگی و یا علائم پارگی شدید، بلافاصه به تعویض و جایگزین کردن آن با تسمه‌ی سالم بپردازید.

مزایای استفاده از تسمه حمل بار

با توجه به تمامی موارد ذکر شده، می‌توان مزایای بسیاری را برای انواع تسمه حمل بار نام برد. این مزایا همگی باعث سهولت استفاده و در نهایت پیشبرد سریع‌تر فعالیت‌های صنعتی می‌شود. در ادامه به بررسی مهم‌ترین این موارد می‌پردازیم و هرکدام را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

امنیت بالا

یکی از از مزایای اصلی استفاده از تسمه حمل بار، کمک به افزایش امنیت و بالابردن سهولت جابه‌جایی است. به همین علت به کارگیری ایمن وسیله در صنایع مختلفی به یک ضرورت تبدیل شده است.

کاهش ضایعات

در هنگام انجام عملیات بارگیری ضایعات بسیاری تولید می‌شوند که نمی‌توان جلوی رشد آنها را گرفت. به این خاطرتسمه حمل می‌تواند با قابلیت استفاده در مدت زمان طولانی، به کاهش این ضایعات کمک کرده و دوستدار محیط زیست باشد.

این را هم بخوانید: نگهداری تسمه حمل بار: نکاتی پیرامون استفاده‌ی درست!

امروزه استفاده از تمسه حمل بار در صنایع مختلفی به یم الزام تبدیل شده است. این ابزار با دارا بودن ویژگی‌های متعددی مانند قدرت و استحکام بالا، ایمنی و … به عنوان یکی از مهم‌ترین وسیله در صنایع مختلف شناخته می‌شود. در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی بیشتر استفاده از تسمه حمل بار، مزایا و ویژگی‌های آن را بهتر بشناسیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید