آشنایی با کیفیت انواع طناب مصنوعی و کاربردهای آن!

آشنایی با کیفیت انواع طناب مصنوعی و کاربردهای آن!

در صنایع مختلفی برای انجام فرایند حمل و نقل و جابجایی  اجسام سنگین، نیازمند استفاده از ابزار و تجهیزات مناسب می‌باشیم. یکی از اصلی‌ترین مواردی که امروزه برای مرتفع کردن نیاز سازمان‌ها و شرکت‌ها از آن استفاده می‌شود، انواع طناب می‌باشند که بسته به نوع کاربرد، مناسب‌ترین نوع آن انتخاب و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.  استفاده از مواد اولیه با کیفیت و مناسب یکی از مواردی است که می‌بایست هنگام انتخاب طناب و استفاده از آن، توجه ویژه‌ای به آن داشت. به همین ترتیب با توجه به نیاز سازمان و انتظارات پیش رو، می‌توان بهترین گزینه را برای خرید و استفاده انتخاب کرد. در این مقاله قصد داریم تا ضمن آشنایی بیشتر با انواع طناب پلاستیکی، کیفیت انواع طناب را  مورد بررسی بیشتر قرار دهیم. 

مدت زمان تقریبی مطاله‌ی این مقاله 7 دقیقه است.

طناب پلاستیکی چیست؟

به طور کلی، طناب‌هایی که با الیاف مصنوعی و پلیمری تولید و عرضه می‌شوند، به طناب‌های پلاستیکی معروف هستند. این نوع از طناب‌ها به علت استفاده از مواد اولیه شیمیایی، طول عمر بیشتری نسبت به الیاف طبیعی داشته و از این رو، استحکام به مراتب بالاتری نیز خواهند داشت.  موارد پلیمری که در ساخت این محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد، از درجه کیفی متفاوتی برخوردار هستند که خود این امر باعث ایجاد تفاوت قیمت انواع طناب پلی پروپیلن یا همان طناب پ پ خواهد شد. دانستن درجه کیفیتی طناب، می‌تواند به شما در انتخاب و استفاده بهتر این محصولات کمک فراوانی کند. عموما طناب‌ها با درجه کیفیتی یک، دو و سه در دسترس قرار دارند و با توجه به سطح نیاز، مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

طناب پلاستیکی چیست؟
طناب پلاستیکی چیست؟

چرا باید از طناب پلاستیکی استفاده کرد؟

امروزه، با گسترش صنعت و فناوری در حوزه ساخت و ساز، دریانوردی، حمل بار و … نیاز به استفاده از تجهیزات و ابزارآلات مناسب نیز بیش‌تر گذشته احساس می‌شود. در این بین با توجه به کاربردهای مختلفی که طناب پ پ دارد، بیشترین آمار استفاده در صنایع را به خود اختصاص داده است.  از این رو مهم است که با انتخاب باکیفیت‌ترین آن، علاوه بر افزایش ایمنی، تا مدت زمان زیادی از آن استفاده کنیم. در ادامه به بررسی موارد مهم در کیفیت انواع طناب خواهیم پرداخت.

انتخاب اول، طناب درجه یک

همانطور که از نام این نوع طناب انتظار می‎‌رود، کیفیت ساخت بالا و در پی آن طول عمر بیشتری در این نوع از طناب‌های مصنوعی به چشم می‌خورد. در این حالت، مواد اولیه ساخت که از پلی اتیلن و پلی پروپیلن تشکیل شده‌اند، از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و عموما به صورت پودری به کارخانه‌جات عرضه می‌شوند.  عموما از این طناب‌های مصنوعی درجه 1 در صنعت دریانوردی و مشاغل وابسته مورد استفاده قرار می‌گیرد. کیفیت ساخت بالا یکی از اصلی ترین ویژگی‌های این محصول در دنیای صنعت به شمار می‌رود.

کیفیت انواع طناب مصنوعی درجه 2

دسته بندی بعدی برای انتخاب طناب، با درجه کیفیتی 2 تولید و به بازار عرضه می‌شوند. عموما با بهره گیری از گرانول می‌توان با ساخت محصول با کیفیت، قیمت این دسته از طناب را نیز کاهش داد. از این طناب در صنایعی مثل دریانوردی و عرشه کشتی استفاده می‌شود.  این مواد سازنده را مواد بازیافتی نیز می‌گویند. در نهایت می‌توان انتظار داشت که این محصولات با قیمت مناسبی به بازار عرضه شوند. این نوع از طناب نیز از کیفیت قابل قبولی برخوردار می‌باشد.

کیفیت انواع طناب مصنوعی درجه 2
کیفیت انواع طناب مصنوعی درجه 2

طناب درجه‌ی یک و نیم؟

شاید تا به حال، اسمی ا طناب با درجه یک و نیم به گوشتان نخورده باشد. این نوع از طناب از ترکیب مواد سازنده درجه یک و دو ساخته شده و با استفاده کردن از نسبت‌های دقیقی بین این دو، محصول نهایی تولید و به بازار عرضه می‌شود. می‌توان انتظار داشت که این نوع از درجه‌ی کیفی، در مواردی مانند کشتیرانی و دریانوردی مورد استفاده قرار گرفته و قیمتی مابین این دو خواهد داشت. کیفیت بالا در کنار قیمت مناسب از جمله ویژگی‌های اصلی این نوع از طناب به شمار می‌رود. 

کیفیت انواع طناب طبیعی را بشناسیم

در گذشته برای برطرف کردن نیاز صنایع، به اجبار از طناب طبیعی استفاده می‌شد.  به عنوان مثال قرار گرفتن در معرض نور خورشید و یا رطوبت، باعث پوسیدگی زود هنگام این طناب خواهد شد. به همین دلیل امنیت و استحکام لازم را در مقابل فشار نخواهد داشت. با توجه به این تفاسیر استفاده از این محصول برای انجام کارهای حساس توصیه نمی‌شود.

کیفیت انواع طناب طبیعی را بشناسیم
کیفیت انواع طناب طبیعی را بشناسیم

طناب کنفی 

برای آشنایی بیشتر با کیفیت انواع طناب کنفی می‌بایست بدانید که این محصول استفاده گسترده‌ای در صنایع مختلفی دارد. استفاده در دکوراسیون داخلی و یا انجام کارهایی با حساسیت متوسط از جمله کاربردهای گسترده این محصول به شمار می‌روند. همانند توضیحات قبل، آسیب پذیر بودن در برابر شرایط محیطی از ویژگی‌های منفی این الیاف به شمار می‌آید.

کیفیت انواع طناب؛ انتخاب بین طناب مصنوعی و طبیعی 

امروزه با گسترش صنعت، نیاز شدیدی به استفاده از طناب‌های با کیفیت احساس می‌شود. از این رو با پیشرفت تکنولوژی، فرایند ساخت طناب از الیاف طبیعی به مصنوعی تغییر پیدا کرده‌اند. مقاومت بالا، استحکام قابل قبول در کنار طول عمر بالا از جمله دلایل استفاده از طناب مصنوعی به جای الیاف طبیعی هستند. امروزه اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها از انواع طناب پلی پروپیلن که یکی از انواع مصنوعی طناب است، در صنایع کشتیرانی و … به وفور استفاده می‌کنند. 

استفاده از ابزار و تجهیزات مناسب برای مرتفع کردن نیاز کشتیرانی و صنایع وابسته، باعث شد تا از انواع طناب پلی پروپیلن که یکی از طناب‌های مصنوعی به شمار می‌رود، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل، دانستن کیفیت انواع طناب می‌تواند به ما برای انتخاب بهتر کمک فراوانی کند. در حالت کلی می‌توانیم دو دسته کلی برای کیفیت انواع طناب پلی پروپیلن در نظر بگیریم که با توجه به حساسیت فرایند کار، انتخاب خواهند شد. همانطور که انتظار می‌رود طناب پلی پروپیلن درجه یک قیمت به مراتب بیشتری به نسبت سایر رقبای خود خواهد داشت. در این مقاله سعی کردیم تا با آشنایی بیشتر و شناخت مواد اولیه، به انتخاب کیفیت انواع طناب  دست زده و آن را خریداری کنیم. 

دیدگاهتان را بنویسید