آشنایی با چیستی و کاربرد طناب مصنوعی در صنایع!

آشنایی با چیستی و کاربرد طناب مصنوعی در صنایع!

در صنایع مختلف، شاهد استفاده از انواع ابزار و تجهیزات متفاوتی هستیم. در مواردی مانند کشتیرانی، مهار و … نیز یکی از پرکاربردترین ابزارها، انواع طناب مصنوعی هستند. این محصولات به دلیل داشتن وزن سبک، ایده‌ال برای استفاده در مشاغل مرتبط با صنعت دریانوردی می‌باشند. با توجه به کاربردهای گستره انواع طناب پلاستیکی، دانستن ویژگی‌های هرکدام می‌تواند به استفاده درست از طناب منجر شود. از همین رو در این مقاله قصد داریم تا ضمن آشنایی با دو نوع پر کاربرد طناب مصنوعی، با ویژگی‌ها و موارد استفاده هرکدام بپردازیم. 

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 6 دقیقه می‌باشد.

آشنایی با چیستی و کاربرد طناب مصنوعی در صنایع!
آشنایی با چیستی و کاربرد طناب مصنوعی در صنایع!

طناب مصنوعی و کاربردهای آن 

همانطور که اشاره شد، در صنایع امروزی استفاده گسترده‌ای از طناب‌های مصنوعی به عمل می‌آید. در این بین با توجه به ویژگی‌های اصلی این محصولات در هنگام تولید، می‌توان مناسب‌ترین گزینه را انتخاب و مورد استفاده قرار داد. با این وجود، تولید انواع طناب‌های مصنوعی بیش از پیش افزایش پیدا کرده و از محبوبیت بالایی نیز برخوردار هستند. از جمله‌ اصلی‌ترین ویژگی‌های این دسته از طناب‌ها می‌توان به قدرت و استحکام بالا در برابر فشار و سایر عوامل محیطی اشاره کرد. همین عامل باعث می‌شود تا تاثیر مستقیم آن بر طول عمر طناب نیز مشهود باشد. طناب‌های پلی پروپیلن یا همان پ پ و همچنین طناب ابریشم مصنوعی، از جمله معروف‌ترین این طناب‌ها به شمار می‌روند و از همین رو، کاربردهای گسترده‌ای در صنعت پیدا کرده‌اند. با توجه به تفاوت‌های این طناب‌ها با هم، دانستن ویژگی و کاربردهای هر کدام می‌تواند به ما در انتخاب گزینه‌ی مناسب کمک کند. در ادامه به بررسی این محصولات به صورت جداگانه خواهیم پرداخت. 

طناب مصنوعی و کاربردهای آن 
طناب مصنوعی و کاربردهای آن

طناب پلی پروپیلن

اولین نوع از انواع طناب پلاستیکی به طناب پ پ شهرت دارند. این طناب که از ماده اصلی پلی پروپیلن و ترکیب عناصر شیمیایی دیگر در کارخانه ساخته می‌شود، از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند. از جمله ویژگی‌های اصلی این محصول، ماندگاری و دوام بالا و استفاده گسترده در صنایع دریایی  می‌باشد. برای مقاومت از پوسیدگی در مقابل اشعه‌ی مضر خورشید نیز، تا حد استانداردی از مواد UV در ترکیب اصلی این محصول استفاده شده است. همانند سایر طناب‌ها، این محصول هم در سایزها و متراژهای مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود.  عدم جذب آب و وزن سبک نیز از دیگر ویژگی‌های این محصول هستند. 

طناب پلی پروپیلن
طناب پلی پروپیلن

طناب ابریشم مصنوعی

نوع دیگر طناب‌های مصنوعی، به طناب‌های ابریشمی شهرت دارند. همانطور که از نام این محصول پیداست، یکی از اصلی‌ترین عناصر تشکیل دهنده‌ی آن، ابریشم مصنوعی بوده که همین امر موجب نرمی بیشتر آن نسبت به نوع قبلی است. از این محصول نیز در صنایع مختلفی اعم از کشتیرانی و پرورش ماهی، استفاده‌ی فراوان به عمل می‌آید. تنوع در سایز و متراژ نیز از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد انواع طناب ابریشمی محسوب می‌شود.

این را هم بخوانید: 4 نکته برای افزایش طول عمر طناب ابریشمی

مزایای استفاده از الیاف مصنوعی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طناب مصنوعی استحکام و مقاومت بالا در برابر کشش خواهد بود. به همین دلیل استفاده از این محصولات در صنایع مختلف روز به روز در حال افزایش است. این موارد باعث شد تا در هنگام استفاده با اطمینان خاطر این طناب‌ها را به کار ببندیم. نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که در هر لحظه باید موارد ایمنی را به طور کامل رعایت کنیم.  همین موارد باعث شد که کاربرد طناب مصنوعی روز به روز افزایش یابد.

مزایای استفاده از الیاف مصنوعی
مزایای استفاده از الیاف مصنوعی

کاربرد طناب مصنوعی

همانند هر محصول دیگری، شاختن ویژگی و کاربردهای طناب، می‌تواند تاثیرات مختلفی در ابعاد گوناگون داشته باشد. به همین خاطر است که انتخاب مورد مناسب و متناسب با هدف استفاده، در طول عمر و کارایی طناب تاثیر دارد. از همین رو با شناختن کاربردهای متفاوت در زمینه‌های صنعتی، می‌توانیم عملکرد بهتری در این حوزه داشته باشیم. به طور کلی موارد زیر از جمله مهم‌ترین کاربردهای انواع طناب مصنوعی به شمار می‌آیند:

کاربرد طناب مصنوعی در صنایع مرتبط با دریانوردی

بسته بندی محصولات

کوهنوردی( استفاده از طناب‌های پوست ماری)

این را هم بخوانید: آشنایی با کیفیت انواع طناب مصنوعی و کاربردهای آن!

استفاده از طناب‌های مصنوعی به دلیل داشتن ویژگی‌های متعدد خود، روز به روز در حال افزایش می‌باشد. از این رو امروزه شاهد استفاده‌ی گسترده از انواع  طناب پلی پروپیلن و ابریشمی در صنایع دریایی هستیم. داشتن ویژگی‌هایی مانند مقاومت و استحکام بالا در برابر فشار، نور خورشید و همچنین آب و رطوبت از جمله مواردی هستند که باعث شدند این محصولات مورد توجه سازمان‌ها و صنایع دریایی قرار بگیرند. در این مقاله سعی کردیم با انواع کاربرد طناب مصنوعی آشنا شده و بتوانیم با توجه به نیاز، انتخاب درستی انجام دهیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید