4 نکته برای افزایش طول عمر طناب ابریشمی

4 نکته برای افزایش طول عمر طناب ابریشمی

در دنیای امروز و با گسترش روز افزون صنعت و تکنولوژی، نیاز به استفاده از ابزار و تجهیزات مناسب و مورد نیاز برای برطرف کردن نیاز مشاغل و سازمان‌ها خواهیم داشت. یکی از محصولاتی که امروزه در صنایع مختلف مورد استفاده گسترده‌ی افراد قرار گرفته، انواع طناب می‌باشند. این محصولات با داشتن ویژگی‌های متعددی توانسته‌اند با رفع نیاز سازمان‌ها، به یک مهره کلیدی تبدیل شوند. اما در هر حال، طناب‌ها هم مانند سایر ابزار و تجهیزات مورد استفاده، طول عمر محدودی خواهند داشت. عمل به اقدامانی برای افزایش طول عمر طناب یکی از بهترین راه حل‌های ممکن خواهد بود.

از این روز بهتر است که با دانستن نکاتی پیرامون نگهداری آن، باعث افزایش طول عمر طناب شده و بتوانیم به صورت استاندارد و مناسب از آن استفاده کنیم. از این رو در این مقاله قصد داریم تا با بررسی نکانی در مورد افزایش طول عمر طناب، با عوامل موثر در این زمینه آشنا شده و بتوانیم از این نوع محصولات به خوبی استفاده کنیم. رعایت این نکات می‌توانند علاوه بر افزایش عمر مفید آن، موجب تضمین کیفیت نیز شود. 

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 5 دقیقه می‌باشد.

چرا استفاده درست از طناب اهمیت دارد؟ 

همانند سایر ابزار و تجهیزاتی که در صنایع امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرند، دانستن نحوه‌ی نگهداری از انواع طناب می‌تواند مزیت‌های فراوانی را به همراه داشته باشد. به همین دلیل موارد بسیار زیادی هستند که توجه به آنها تا حد زیادی به افزایش طول عمر طناب کمک خواهد کرد. این کار علاوه بر کاهش هزینه برای خرید این محصولات، تاثیری بیش از حد تصور در ایمنی آن نیز خواهد داشت. با توجه به این موارد می‌توان انتظار داشت که با رعایت چند نکته‌ی ساده، از طناب‌های خود محافظت شود. در ادامه به بررسی مهم‌ترین عوامل در این زمینه خواهیم پرداخت و هر کدام را به صورت جداگانه شرح می‌دهیم. 

افزایش طول عمر طناب با انتخاب محل نگهداری مناسب

به عنوان اولین و البته مهم‌ترین نکته باید در نظر داشت که محل نگهداری طناب از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. با توجه به این نکته باید محل مناسبی را برای قرار دادن آن انتخاب کنید. به عنوان مثال انواع طناب دریایی به محلی به دور از تابش مستقیم نور خورشید و البته رطوبت نیاز دارند.  با اینکه استفاده از مواد اولیه مناسب و مقاوم در برابر عوامل محیزی در ساخت این طناب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند اما با رعایت نکاتی مانند انتخاب محل مناسب می‌توان به افزایش طول عمر مفید آن کمک کرد. به این ترتیب بهتر است که برای افزایش طول عمر طناب بعد از جمع کردن صحیح آن، در محلی مناسب و به دور از هر گونه رطوبت و عوامل آسیب زا نگهداری شود. 

افزایش طول عمر طناب با انتخاب محل نگهداری مناسب
افزایش طول عمر طناب با انتخاب محل نگهداری مناسب

جمع کردن صحیح 

همانطور که می‌دانید، عوامل گوناگونی هستند که برای نگهداری از طناب‌های ابریشمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین علت بهتر است بدانید که جمع کردن مناسب و صحیح یکی از عوامل موثر در افزایش طول عمر طناب به شمار می‌رود.  رعایت این نکته ضمن افزایش طول عمر، باعث افزایش ایمنی کار نیز خواهد شد.  پس بهتر است که بعد استفاده آن را به درستی جمع کرده و به محل درست منتقل نمایید.

جلوگیری از بریدگی 

طناب‌های دریایی از استحکام و قدرت بالایی در برابر فشار وارد شده به الیاف‌شان هستند. درست است که استحکام بالا در برابر کشیدگی تضمین شده است اما باید در نظر داشته باشید که برخورد با اشیای تیز به راحتی باعث پارگی طناب خواهد شد. به همین علت یکی دیگر از راهکارهای افزایش طول عمر طناب، مراقبت از آنها در برابر بریدگی، پارگی و کشیدگی بر روی اجسام تیز خواهد بود. با توجه به این نکته بهتر است که با کمک افراد متخصص در بازه‌های زمانی مشخص به بازدید دوره‌ای طناب بپردازید.

جلوگیری از بریدگی 
جلوگیری از بریدگی

شستشوی صحیح برای افزایش طول عمر طناب

مانند هر وسیله دیگری، طناب هم نیاز زیادی به تمیز کردن از هر مواد آلاینده‌ای بر روی خود خواهد داشت. این نکته تاثیر زیادی در نگهداری صحیح انواع طناب با الیاف متفاوت صدق می‌کند. بهترین ماده برای انجام تمیزکاری آب و صابون خواهد بود.  برای انجام این کار ابتدا طناب را با صابون تمیز کرده و سپس با آب سرد به شستشوی آن بپردازید. استفاده از هر نوع ماده دیگری برای انجام این کار می‌تواند اثرات سوء به دنیال داشته باشد. بعد از انجام این مراحل بهتر است که طناب را باز کرده و اجازه دهید تا در سایه به خوبی خشک شود. این اقدام می‌تواند در جلوگیری از نفوذ رطوبت و کپک در آن موثر باشد.

این را هم بخوانید: آشنایی با کیفیت انواع طناب مصنوعی و کاربردهای آن!

در دنیای صنعتی امروز، مشاعل مختلفی هستند که از طناب ابریشمی استفاده می‌کنند. به همین دلیل بهتر است که با پیروی از برخی نکات، به افزایش طول عمر آن کمک کنیم. مواردی مانند عدم برخورد با اشیای تیز، نگهداری در محل مناسب به دور از محرک‌های آسیب زا نقش مهمی را در این راستا ایفا می‌کنند. در این مقاله سعی کردیم تا با  بررسی عوامل موثر در افزایش طول عمر طناب، از آن به صورت بهینه تری استفاده کنیم. 

دیدگاهتان را بنویسید